День четвертий: багато буддистських святинь

Префектура Міяґі багата на святині історії, багато яких занесені в реєстри світової спадщини Юнеско.

День видався багатим на храми і буддистські святилища: Моо тцуджі, Чюсон джі, Таккокуно Івая.

Цикл «Літо на півночі Японії»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

ЯпоніяподорожіісторіякультураТохокуІватедорожна станціяляльки кокешібуддизмHiraidzumiMoo TsujiChuson jiЕннін

Четвертий день подорожі, четвер 25го. Префектура Івате.

Стоянка А-Ра-Дате — あ。ら。伊達道の駅

Звечора прибули на станцію あ。ら。だて, вже поночі. Нічого особливого, але пристойна автостоянка, з вкрапленнями зелені і, як практично всі станції - все чистенько. Недолік те, що в дощ поночі крім, як у власній машині, сховатися нема де. Немає критих павільйонів і інформаційної кімнати, як на інших станціях.

Ніхон Кокеші кан

Зранку проїзжаючи по дорозі побачили велику об'яву 日本こけし館 (щось приблизно, як всеяпонський Будинок Кокеші). Кокеші — це виточені з дерев'яного кругляка ляльки, поширені саме в Тохоку.

Ми сподівалися побачити якийсь більш-менш пристойний музей, можливо почути якусь історію кокеші, щось подібне. Замість цього - не дуже такий вже й великий магазин кокеші. Правда з деяким "музейним нальотом": виставлені інструменти для різьблення по дереву, видно, що проводяться невеликі зайняття, можна самому виточити чи розфарбувати ляльку; різні фото пов'язані з кокеші.

Тут ми довго не затримувалися, трохи спробували розпитати у продавщиці про кокеші і якісь значення цієї ляльки. Або таких інших сенсів кокеші немає, або продавщиця про них не знає…

Моо тцуджі — もうつじ — 毛越寺

Про Моо-тсу джі і про те, як читаються ці каньджі ми не мали уяви, поки сюди не попали. Про Чюю-сон джі нам розказала працівниця інформаційого центру на швидкісній дорозі, і ми вже знали, що там має бути щось цікаве, що це „секаї-сан“ (скарбниця Юнеско).

Потім вже пізніше, в Ямадера побачили плакат з чотирма місцями - Ямадера, Дзуїґан-джі в Матцушіма, Чюсон-джі в Хіраїдзумі і ось ці канджі, теж в Хіраїдзумі. Сфотографували плакат на всяк випадок і поїхали.


Тож попали ми до Моо-тцу-джі, можна сказати випадково. Як, власне і у більшість місць, відвіданих цього разу. По дорозі просто побачили дорожній вказівник з канджі, які ми вже десь бачили, і до того ж знизу була англійська транскрипція. Як зручно! Завернули.

В Хіраїдзумі (平泉) знаходиться два храми, присвячених Джіккаку Даіші Еннін. Відоміший — Чю-сон джі, другий — це Моо-тцу джі. Про Чюсон джі — трохи далі.

Моо тцуджі занесений в скарбницю світової спадщини Юнеско зовсім недавно. І це відчувається відразу на під'їзді до Моо-тцу джі. Новенькі, ще здається з запахом гудрону, як ніби вчора заасфальтовані дороги — з тротуарами! — тільки що викладеними плиткою і як ніби годину тому нанесеною розміткою. Чистенькі, новенькі будиночки навколо з якимось таким нальотом європейськості. Все вказує на те, що ці підходи до світової святині вилизувалися зовсім недавно. Ось-ось.

Сам по собі Моо-тцу джі являє переважно великий парк із залишками фундаментів від колишніх будов храму. Будівлі храму були виконані у японському стилі (на противагу китайському стилю побудови, коли кінці несучих колод, закопувалися в землю), тож фундаменти являють собою просто квадратну сітку із пласких великих каменів. На це каміння встановлювали колоди і на них будувалася будівля.

Загалом, як все це виглядало раніше, можна тільки уявляти, читаючи таблички: про те, що „центральний павільйон — кам'яний фундамент, якого я тільки що бачив — з'єднувався дерев'яним коридором з тим, що стояло ось тут, на цих каменях…“ Якщо самі павільйони, ще мають якийсь зв'язок з реальністю завдяки фундаментам, то коридорчики виходять зовсім віртуальними. Уявити як воно все те було, легше тому, хто, скажімо побував у Кіото і бачив як то виглядає живцем …

Але парк навколо змушує забути про всі ці негаразди. Парк — реальний, сьогоднішній. Без усякої віртуальності.

Ставок. В ставку — нагромадження каменів великих і маленьких, типу Саду каменів Рьоанджі але на воді. Навколо ставка грубі кедри і сосни. Решту доповнять фото.

Чюсон джі — 中尊寺

Зовсім недалеко — на відстані пішої прогулянки від Моо-тцу джі — знаходиться інша святиня: Чю-сон джі.

Поміж соснами і кедрами — лісові лілії. Червоним доповнюють картину павільйони і храми. Біле і червоне на зелено-блакитному тлі. Раніше не уявлялося, що кедри і лілії — доволі фотогенічна пара.

Головний павільйон Чусонжі — це сховище головного скарбу: іншого павільйону. Цей інший (менший) весь покритий позолотою Конджікі-доо (金色堂) або „Золотий павільйон“. Золотий павільйон — це одна з двох будівель, що збереглися з часу початкової побудови храму, з дванадцятого сторіччя. Конджікі-до — це мавзолей, де поховані чотири головних лідери самурайського клану Оошю-Фуджівара (奥州藤原氏), який панував тут на той час. Весь Конджікі-до зроблений з дерева і покритий листами золота та перламутровою інкрустацією.

В головному павільйоні фотографувати заборонено, тож читачу залишається або поїхати і подивитися все на свої очі, або ж покладатися на Гугл і шукати фото в мережі.

Ще одна будівля, яка збереглася з часу побудови храму — це бібліотека (сховище) сутр. Всі інші — новішої побудови. В тому числі зберігається також попередній „головний павільйон“. Сучасна будівля була споруджена в середині двадцятого сторіччя, а та, яка була до цього сховищем для Конджікі-до, сама стала музейним експонатом.

Таккокуно Івая, Бішямондо.

Храм в скелі

День видався багатим на храми і буддистські святилища. Після Чюсон-джі вирішили, що на сьогодні вже досить, будемо прямувати далі на північ до мети наступного дня і до місця сьогоднішньої ночівлі. Та не тут було.

Їдучи по одній з невеличких, нікому не відомих доріг і не передбачаючи жодних несподіванок, ми … проскочили щось таке, що без жодних вагань розвернули машину і повернулися дивитися, що ж то було?! Прямо по дорозі — дорога №31 „кендо“ — під скелею — кедровий ліс, і в скелі — червоні стіни, сходи, колони, дахи…

Це був храм. Ще один. Буддистський. Ще один стародавній із історією понад тисячу років.

Таккокуно Івая (達谷の窟毘沙門堂) і землі навколо нього Саканоуе-но-Тамарумано визначив, як релігійну територію, де заборонено вбивати будь-яких тварин чи збирати будь-які рослини. Це було у 20-й рік Енряку — за європейским календарем у 801 році. Історія храму приблизно така:

  • у десятому сторіччі у цій місцевості панував військовий клан Акуро Такамаро, сумно відомий знущаннями над людьми цих місць, викраденнями жінок та дітей;
  • його логовище знаходилося в печерах Таккоку;
  • імператор Камму вирядив війська під проводом Саканоуе-но-Тамураматаро, якому він надав титул „шьоґун, який підкорить варвара“, щоб привести ці райони до порядку;
  • Акуро був переможений в 801 році і задля подяки Богові війни Бішямону, був побудований храм у стилі Кіотівського Кьомізудера;
  • в храмі було встановлено 108 статуй Бішямона і храм отримав назву Івая Бішямондо — став храмом для молитв за мир.

За роки свого існування храм горів кілька разів — в 1490-му, в 1615-му, в 1946 роках — кожного разу відбудовуючися. Після останньої пожежі 1946 го року храм був відбудований у 1961-му, і теперішня будівля храму є п'ятою за всю його історію. Деякі будівлі відновлені зовсім недавно - як наприклад, „Золотий Павільйон“ почав відновлюватися у 1987-му і закінчений у 1989-му. Відновлення велося за всіма традиційними технологіями.

Головна будівля храму „вбудована“ чи врізана у майже вертикальну скелю висотою у кілька десятків метрів. З одного боку храму у скелі можна помітити (правда, тільки прочитавши путівник) залишки голови великого Будди. Вся статуя Будди була розрушена під час одного з землетрусів (в 1896му році), залишивши тільки голову в скелі. Голова висотою у шість метрів висить у повітрі на висоті біля шістнадцяти з половиною метрів, як посмішка Чеширського кота. Є легенда, що цього Будду вирізьбив у скелі Мінамото-но-Йошіе, стріляючи з лука в скелю, і використовуючи наконечники стріл замість долота.


Коментарі

comments powered by Disqus

Цикл «Літо на півночі Японії»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13